Niemowlęta

BLW – z czym to się je?

BLW

Pisząc o rozszerzaniu diety zastanawiam się jak mogłam do tej pory nie opisać metody BLW. Wydaje mi się, że był to błąd w sztuce, który teraz postanowiłam nadrobić😀

Czym jest BLW?

BLW (z ang. Baby Led Weaning), na potrzeby polskie przetłumaczone jako Bobas Lubi Wybór, jest taką formą rozszerzania diety niemowlęcej, w której kierujemy się głównie wyborem dziecka. To niemowlę decyduje o tym ile i co zjada, z zaproponowanych mu przez rodzica produktów. Pozwalamy dziecko jeść palcami, stopniowo przygotowując do wprowadzania sztućców.

BLW – jak zacząć?

Rozszerzanie diety metodą BLW rozpoczynamy zgodnie z wytycznymi WHO ok. 6 m-ca życia, kierując się gotowością dziecka.

Niemowlę powinno stabilnie siedzieć z podparciem, na krzesełku do karmienia lub na kolanach rodzica oraz być w stanie chwycić w rączkę podany mu produkt.

Posadziwszy dziecko podajemy mu kawałeczki ugotowanych warzyw. W pierwszych próbach dziecko może w ogóle nie wziąć jedzenia do ust. Pozwólmy mu poznać konsystencje i fakturę produktów oraz pobawić się jedzeniem. Oswajanie się z jedzeniem jest normalnym etap rozwoju niemowlęcego.

Do posiłków zawsze siadajcie razem, gdyż dziecko uczy się przez naśladownictwo, więc będzie robić to co Ty. Pamiętaj aby przygotowywać posiłki zdrowe dla dziecka. Podajemy najpierw warzywa, potem mięso, owoce, ryby, pieczywo, makaron, kasze itd. Wszystko bez dodatków soli i cukru i przyrządzone w sposób nie drażniący brzuszka tj. gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie. Nie ma konieczności gotowania owoców, pamiętaj jedynie aby na początku wybierać miękkie owoce nie uszkadzające dziąseł. Nie podawaj dziecko twardych rzeczy typu orzechy lub nieodpowiednich dla niemowląt jak fast foody czy grzyby.

Z metodą BLW nie trzeba czekać do pojawienia się pierwszych ząbków. Dzieci świetnie radzą sobie z rozdrabnianiem miękkiego pokarmu i bez nich!

Nie martw się jeśli dziecko nie je wcale lub bardzo mało. Nie próbuj sama wkładać mu jedzenia do buzi. Rozszerzanie diety metodą BLW ma na celu naukę smaków i samodzielnego jedzenia, a nie napełnienie brzuszka. Do ukończenia przez dziecko 1 roku życia, podstawą żywienia powinno być nadal mleko mamy lub modyfikowane.

Do posiłków podawaj wodę, najlepiej w kubeczku lub bidonie. Unikaj podawania nowych pokarmów butelkom.

Nie pospieszaj dziecka, wybierz na posiłek czas, kiedy dziecko jest w miarę najedzone i wypoczęte, a także będziecie mieć dużo czasu na wspólną zabawę jedzeniem 😃

Nie poddawaj się jeśli dziecko kategorycznie odmawia spożywania jakiegoś produktu. Gusta dziecięce szybko się zmieniają, dlatego proponuj „nielubiany” produkt ponownie co kilka dni/tygodni.

Zalety BLW

Stosowanie metody BLW ma szereg zalet i tylko jedną wadę. Bałagan! W tym wypadku pomocnym może być pies😉 lub gazeta rozłożona pod krzesełkiem. Z czasem ilość pokarmu wyrzucanego będzie znacząco maleć.

Wśród zalet tej metody wyróżniamy:

  • poprawa koordynacji wzroko-ruchowej,

  • kształtowanie zdrowszych nawyków żywieniowych niż u dzieci karmionych łyżeczką,

  • lepszy rozwój mięśni odpowiedzialnych za żucie,

  • pogłębienie komunikacji rodzic-dziecko, rodzic uczy się słuchać dziecka, kiedy jest głodne, a kiedy najedzone i szanuje jego zdanie,

  • lepszy rozwój mowy w przyszłości,

  • spożywanie wspólnych posiłków razem z dzieckiem pozwala zmienić dietę całej rodziny na bardziej zdrową,

  • wygodę – dziecko uczy się szybciej jeść samodzielnie, przez co mamy wtedy czas aby same coś zjeść😃

Jeśli mimo tych wszystkich zalet, nadal obawiasz się zadławienia. Powtarzając za Wilkipedią dodam, że ok 12-tego miesiąca życia u dziecka, które z powodu braku praktyki nie potrafi dobrze posługiwać się językiem i żuć, ryzyko zadławienia się i dostania się nieprzeżutego jedzenia do dróg oddechowych jest większe!
Osoby, które chciałby zagłębić temat lub potrzebują dodatkowego wsparcia na etapie rozszerzania diety zapraszam do kontaktu.

Jestem mamą 3 dzieci oraz doradcą żywieniowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram